poniedziałek, 31 marca 2014

Co rozumiemy przez kłamstwo i oszustwo?

Często terminy oszustwo i kłamstwo są używane zamiennie, ale istnieje pomiędzy nimi istotna różnica. Oszustwo jest nadrzędną kategorią, w której jedną z podkategorii jest kłamstwo.
Oszustwo to każde działanie lub zjawisko, które wprowadza inną osobę w błąd; kłamstwo jest czynnością, poprzez którą ktoś celowo wprowadza w błąd inną osobę i czyni to bez uprzedniego powiadomienia tej osoby o takim zamiarze [1]. Słowa celowo i uprzednie powiadomienie są kluczowymi cechami wyróżniającymi kłamstwo.

wtorek, 18 marca 2014

Nieodłączni towarzysze ludzkiego życia: nastroje i emocje

Ludzie doświadczają szerokiego zakresu zjawisk afektywnych (uczuciowych), a wiele z nich nazywanych jest przez naukowców oraz laików emocjami. Towarzyszą nam one przez całe życie, co wiąże się z próbami ich opisywania oraz wychwycenia pewnych niuansów. Ciężko jest podać taką definicję, która będzie zawierać wszystkie możliwe typy emocji i jednocześnie rozróżniać je od pozostałych zjawisk afektywnych. Jednocześnie naukowcy i praktycy, którzy je wykorzystują, potrzebują jednoznacznej definicji tak, żeby inni mogli zrozumieć, którą część afektywnego świata się zajmują.

Emocje definiujemy jako przemijające, bio-psycho-społeczne reakcje na wydarzenia, które mają wpływ na nasze dobro i potencjalnie wymagają natychmiastowego działania. Emocje są biologiczne, ponieważ angażują fizjologiczne reakcje centralnego i autonomicznego układu nerwowego. Są psychologiczne, ponieważ

piątek, 7 marca 2014

Jak słuchać, by słuchać empatycznie? cz. 1

W poprzednim poście w tej kategorii opisywaliśmy, czym jest empatia oraz słuchanie empatyczne. Jak to często bywa, sama teoria nie wystarczy; w ślad za nią powinna podążyć praktyka. Dlatego zaprezentujemy kilka kluczowych zasad, które (wykorzystywane w codziennym życiu) umożliwiają nauczenie się empatycznego słuchania. Zasady te można porównać do puzzli – wszystkie razem tworzą jedną, spójną całość. Jeśli jednak któregoś z fragmentów zabraknie, w układance pojawia się luka, która jest na ogół dość widoczna.

Nasze puzzle składają się z sześciu elementów. Nie zaprezentujemy jednak ich wszystkich od razu, lecz będziemy omawiać je „parami” w kolejnych częściach – tak, aby ułatwić ich przyswojenie i zastosowanie. Stosując wspomniane zasady w praktyce, łatwiej jest się skupić się na dwóch elementach niż na sześciu jednocześnie.